Ciąża a dentysta


Ciąża zmienia twój dotychczasowy tryb życia o sto osiemdziesiąt stopni. Czynności, które wcześniej były dla ciebie naturalne, dziś wykonujesz zupełnie inaczej, myśląc przede wszystkim o tym, by nie zaszkodziły one twojemu dziecku. Nawet stomatologia stała się dla ciebie czarną magią, bo odkąd zaszłaś w ciążę, wszyscy przestrzegają cię przed leczeniem zębów. Warto jednak, byś zdała sobie sprawę z tego, iż większość tych twierdzeń to po prostu mity, które należałoby raz na zawsze obalić.

Polecamy: denstysta i stomatolog Warszawa Wola.

A pierwszy z nich, zdecydowanie najczęściej powtarzany, mówi o tym, że kobietom w ciąży nie wolno korzystać ze środków znieczulających. Całe szczęście nie jest to prawda. Nie musisz więc niczego się obawiać i dalej możesz bezpiecznie korzystać z różnych form znieczulenia. Obecnie stosuje się takie środki, które nie mają prawa doprowadzić do skurczów macicy, dlatego też są one odpowiednie dla wszystkich – także i dla przyszłych mam.

Drugi mit mówi o tym, że kobiety w ciąży ciężej muszą decydować się na leczenie zębów, gdyż w swoim stanie są bardziej narażone na choroby zębów i dziąseł. A z czego miałoby to wynikać? Otóż rozwijające się w twoim brzuszku dziecku potrzebuje wapnia, a skoro ci go zabiera, jednocześnie osłabia twoje zęby i dziąsła. Tak to jednak wygląda wyłącznie w teorii. W praktyce ciąża nie musi wcale osłabić twoich zębów, dlatego też w ten mit również nie powinnaś wierzyć.

Ostatni mit ma zdecydowanie najmniej sensu, a jednak niektórzy dalej w niego wierzą. A chodzi w nim o to, że po urodzeniu każdego dziecka matka traci jeden ząb. Oczywiście żaden dentysta nie potwierdzi tych bzdur. Sam mit wziął się natomiast z tego, że kobiety w ciąży są po prostu bardziej narażone na zapalenie dziąseł. Jeżeli jednak będziesz kontrolować stan swojego uzębienia, nic ci takiego nie grozi i na pewno nie utracisz żadnego zęba.

Zobacz także jak leczy zęby dentysta Poznań.